Friss fuvallat, üde lehelet?
2005.09.29. 16:49
Randevú és fogorvos előtt magától értetődő, hogy fogat mosol, esetleg bekapsz egy mentolos rágógumit. A friss lehellet azonban közelről sem csak akkor fontos, ha közel kerülsz valakihez. Sőt, akár egészségügyi kérdés is lehet!
Mi lehet a bűnös?
A szájszag a kilélegzett levegő kellemetlen szaga. Fontos azonban tudnod, hogy minden embernek sajátos, élettani a lehellete, amelyet ne tévessz össze valamilyen betegség tünetével. Hiszen a stressz, a horkolás, vagy a hormonszint-változások is befolyásolják a lehelleted szagát, de a legalapvetőbb ok még a fejlett társadalmakban is a kellő szájápolás elmulasztása.
• A fogbetegségek fő bűnöse a lepedék. A fogaidat borító lepedék könnyen bomlik, erjed. Ez a fogaidon, ínyeden, fogpótlásaidon szorosan tapadó pépes felrakódás, mely ételmaradékból, nyálból, baktériumokból áll.
A megfelelő szájhigiénia alapvető feltételei
- moss fogat naponta kétszer, lehetőleg fluoridtartalmú fogkrémmel, min. 3 percig, - fogselyemmel is tisztítsd a fogközöket, mert a fogkefe nem ér el mindenhová, és így megmaradhatnak a fogszuvasodást okozó baktériumok, - fontos a nyelved tisztítása is, ennek felületén ugyanis szintén nagyszámú baktérium képződik, amelyek a szájszag egyik fő okozói, - táplálkozz kiegyensúlyozottan, és fogd vissza az evések közti nassolást, - időnként méregtelenítsd szervezeted, tea és gyümölcskúrával, - rendszeresen keressd fel a fogorvosod. | • Ha a szádon keresztül lélegzel, náthás vagy, orrsövényferdülésed van, az orrlélegzésed akadályoztatása miatt is lehet szájszag, hiszen ilyenkor kiszárad a szájüreg.
• Néha felborul a száj mikroflórája (cigaretta, kávé, alkohol, gyógyszer miatt). Az egészséges szájflórát tejtermékekkel is rendezheted, például túró és élőflórás joghurt vagy kefir segítségével. Ha ez nem segít, szedj tejsavbaktérium-kapszulát, igyál tejsavót.
• Persze egészséges embereknél is előfordulhat, hogy reggel - az alapos esti fogmosás ellenére is - kellemetlen a lehelletük. Ennek a késő esti étkezés lehet az oka, hiszen a gyomrod éjszaka is dolgozik, emészt - és szagokat gerjeszt. Ha tehát elhagyod az éjszakai nassolást, a lefekvés előtti vacsorát, a vele járó rossz szájszagot is leküzdheted.
• A kellemetlen lehelletért gyakran felelős a szájszárazság is, amit almaevéssel vagy gyakori folyadékfogyasztással és öblögetéssel orvosolhatsz. A - cukormentes - rágógumi is jó nyálképző.
• Ha az ételben található fokhagyma vagy vöröshagyma okozza a problémát, egyszerű a megoldás. A petrezselyem, zeller- és lestyánlevelek rágcsálása segíthet, hiszen a test enzimatikus folyamatait befolyásolja, ugyanakkor az emésztési nehézségeket is pozitívan serkentheti.
• Amennyiben vérzik a fogínyed vagy rossz valamelyik fogad, sürgősen fordulj fogorvoshoz! Öblögesd zsálya- és kamillateával naponta 2-3-szor!
• A lehellet utalhat különböző száj, tüdő, emésztőszervi megbetegedésekre is, ezek jellegzetes szagot okoznak. Így pl. a cukorbetegek lehelletében acetonszag érezhető, vesebetegre ammónia a jellemző.
Jó és rossz bacik
Egy Angliában zajló kutatás kimutatta, hogy kellemetlen szájszagot az okozza, ha a szájban, nyelven, ínyen lévő a metilotróp baktériumból kevés van a szájban. A felfedezés gyakorlati haszna abban áll, hogy újfajta, a baktériumok szaporodását elősegítő szájvizeket és fogkrémeket lehet majd kifejleszteni. Korábbi kutatásokkal azt is kimutatták, hogy ezek a „jó” baktériumok a lábon is megtalálhatók.
A foglepedékre ható kémiai anyagok közül ma legismertebb a klór-hexidin, melyet a fogszuvasodás megelőzésében jó eredményekkel alkalmaztak. A fogkövek rendszeres eltávolítása céljából a fogorvosod legalább hat hónaponként fel kell keresned. A fogkő eltávolítása mechanikusan, kézi eszközökkel, vagy ultrahangos depurátorokkal történhet.
|